Koncert polsko-norweskiego zespołu „Bubliczki”

23 września 2015 | AKTUALNOŚCI | KULTURA | POLACY W NORWEGII |

Fot. Nowe Dziedzictwo/ScanPress.net Fot. Nowe Dziedzictwo/ScanPress.net

Polsko-norweska współpraca kulturalna rozwija się dynamicznie na wielu frontach. W czwartek 1-go października w kościele św. Jakuba w Oslo będzie wyjątkowa okazja przeżyć koncert zespołu „Bubliczki” oraz norweskiej kompozytorki Solfrid Molland.

Koncert jest kontynuacją współpracy i wymiany kulturalnej pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku oraz  Kościelnych Warsztatów Kulturalnych w Oslo (Kirkelig Kulturverksted i Oslo). Jest to część wspólnego polsko-norweskiego projektu „Nowe dziedzictwo” („Ny arv”). Projekt porusza zagadnienia związane z potencjałem kulturotwórczym zabytkowych kościołów przekształconych w centra kultury, takich jak Centrum św. Jana w Gdańsku oraz Kościół św. Jakuba w Oslo. Dzięki specyficznej aurze i wnętrzom wydarzenia artystyczne w nich organizowane zyskują nową, niezwykłą formę.

Taki też będzie zapewne występ norwesko-polskiego ensamble, stworzonego na potrzeby projektu przez wyjątkowych artystów, poruszających się w obszarach muzyki folk i world; czerpiących z różnych tradycji europejskich: norweskiej, polskiej, kaszubskiej, bałkańskiej, cygańskiej i żydowskiej.

W programie koncertu, który się odbył 7 sierpnia 2015 w Kościele św. Jana w Gdańsku oprócz utworów tradycyjnych oraz inspirowanych muzycznymi tradycjami Europy znalazły się też nowe kompozycje, w tym stworzony przez Solfrid Molland utwór-hołd dla Kościoła św. Jana, oparty na jego bogatej historii i niezwykłej atmosferze.

Kogo zobaczymy w Oslo?

BUBLICZKI to 7 osobowa grupa hulaszczo-muzyczna z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zadęciem. Od 2007 r. banda ta miesza bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią. Grając na największych scenach world music w Polsce, sieją spustoszenie i postrach wśród amatorów bałkańskiego brzmienia. Zdobywali najważniejsze wyróżnienia na rodzimej scenie folkowej: w 2008 r. II miejsce na Mikołajkach Folkowych, w 2009 r. I miejsce na Nowej Tradycji (Festiwal Polskiego Radia),a w 2013 r. Folkowy Fonogram Roku za płytę „Trubalkan”. Dotychczas wydali dwa albumy: „Opaa!” (2010) oraz wspomniany „Trubalkan” (2013). Występują następujący muzycy: Mateusz Czarnowski, Krzysztof Kowalczyk, Michał Czarnowski, Marek Kubiszyn, Fabian Kubiszyn, Artur Pacak, Piotr Bruski.

SOLFRID MOLLAND to norweska pianistka, wokalistka i kompozytorka. Ukończyła Østlandets Musikkonservatorium, ale wychowała się na europejskiej muzyce klasycznej, rosyjskim folku i muzyce cygańskiej; muzycznym wszechświecie, który dziś przenika jej kompozycje i koncerty. Podróżowała po Europie ze swoim małym czerwonym akordeonem jako artystka uliczna, ucząc się utworów wykonywanych przez ludność romską oraz komponowała dla katedr i pięknych małych kościółków wiejskich, które napotykała po drodze. Muzykę tę wydała w 2011 r. wytwórnia KKV na płycie pt. „Katedral for Tapte Drømmer” [Katedra Utraconych Marzeń]. Artystka rzuciła w niej muzyczne i poetyckie światło na ludność romską – największą mniejszość w Europie. W 2014 r., Molland wydała kolejną płytę „Musikken er mitt fedreland” [Muzyka jest moją ojczyzną]. Projekt ten stanowił kontynuację wątku romskiego, skupiając się jednakże na muzykach ulicznych z Oslo. Podczas koncertów w ramach projektu „Ny arv / Nowe dziedzictwo” będą jej towarzyszyć Gunnar Halle /trąbka/ oraz Lars Tormod Jenset /kontrabas/. *)

Fot. Nowe Dziedzictwo/ScanPress.net

Solfrid Mollad. Fot. Nowe Dziedzictwo/ScanPress.net

Koncert 1 października odbędzie się o godz. 19.00 w Kościele św. Jakuba w Oslo, adres: Hausmannsgate 14.

Bilety można zamówić tu.

Oto zapis koncertu w dniu 7 sierpnia 2015 w Kościele św. Jana w Gdańsku:

Kuturkirken Jakob znajduje się we wschodniej części centrum Oslo. Ten zabytkowy neogotycki budynek, w latach 1880 – 1985 był głównym kościołem parafialnym w południowej części miasta, na południe od rzeki Akerselva, gdzie znajdował się obszar przemysłowy Oslo a dziś znajduje się dzielnica ośrodków kultury i mediów.

W roku 2000 budynek został przejęty i przekształcony w „świątynię dla sztuki” przez wytwórnię KKV (Kirkelig Kulturverksted). Dziś budynekpełni przede wszystkim rolę obiektu koncertowego, mieszczącego 550 osób, doskonale sprawdzają się tu również przedstawienia teatralne i wystawy.

W każdą niedzielę, późnym wieczorem (22.00) w świątyni odprawiana jest msza ze specjalnie napisanym tekstem i muzyką. W liturgii bierze udział 5 muzyków sekcji rytmicznej, aktorzy oraz piosenkarze.

Nawa kościoła liczy 18 m wysokości. Publiczność może skorzystać z miejsc siedzących na podłodze w nawie głównej w amfiladzie lub na galerii organowej. W piwnicy znajduje się sala wystawowa licząca 250 m2 z barem, do wykorzystania  zarówno podczas dużych jak i kameralnych wydarzeń.

Kuturkirken Jakob posiada profesjonalny system nagłośnieniowy i oświetleniowy z możliwością dowolnego dostosowywania do potrzeb. Chlubą kościoła jest fortepian koncertowy Steinway z 2000 roku oraz cyfrowe organy.

Kulturkirken Jakob współpracuje z większością ważnych festiwali w Oslo. Artyści i organizatorzy wydarzeń artystycznych mogą wynająć kościół na różnego rodzaju wydarzenia. KKV, która ma swoje biura w budynku, oferuje własny program kulturalny: koncerty, wystawy i spektakle teatralne. *)

*) ScanPresss.net skorzystał z materiałów Nowego Dziedzictwa.

Przeczytaj również:

  • Koncert zespołu Bubliczki w Oslo5 października 2015 Koncert zespołu Bubliczki w Oslo W czwartek 1 października 2015 wystąpił w Oslo w kościele św. Jakuba polski zespół "Bubliczki". Była to rewizyta Polaków w ramach projektu Nowe Dziedzictwo, który zainaugurowany został […]
  • Wielki słownik norwesko-polski już na rynku22 marca 2017 Wielki słownik norwesko-polski już na rynku Długo oczekiwany przez użytkowników wielki słownik norwesko-polski jest od tej chwili dostępny w księgarniach. Jest do owoc pracy Ole-Michaela Selberga, najwybitniejszego znawcy języka […]
  • 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Oslo 20156 marca 2015 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Oslo 2015 W niedzielę 11 stycznia 2015 odbył się tradycyjnie w klubie Chateau Neuf Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oto impresje wideo z imprezy. W tym roku organizatorom udało się […]