Lotos inwestuje w norweską ropę

4 listopada 2015 | AKTUALNOŚCI | GOSPODARKA I RYNEK PRACY |

Fot. Statoil/ScanPress.net Fot. Statoil/ScanPress.net

Polska Grupa LOTOS dokonała transakcji kupna udziałów w polu naftowym Sleipner na norweskim szelfie kontynentalnym. Inwestycja LOTOSU jest realizacją długoterminowych planów inwestycyjnych firmy.

Udziały w Sleipnerze, jednym z największych i najbardziej obiecujących grup pól naftowych na Morzu Północnym, jest Exxon Mobil. Sprzedaż dotyczy 15% udziałów w każdym z pól, na których odbywa się wydobycie ropy i gazu, czyli  Sleipner Øst, Sleipner Vest, Gungne oraz Loke. Operatorem na wymienionych polach jest Statoil.

Cena zakupu wyniosła 160 mln. USD, czyli ok. 1,4 mld. NOK i finansowana została ze środków własnych Lotosu. Do tego dojdzie zapłata wysokości 25 mln. USD za pole Alfa Sentral, z którego wydobycie rozpocznie się po zatwierdzeniu tzw. PUD, czyli planu rozwoju i eksplatacji pola naftowego, który najpierw musi zatwierdzić Ministerstwo ds. Ropy i Energetyki.

Obie firmy uzgodniły także na lata 2016 – 2020 mechanizmy korygujące wartość wydobywanych surówców na wypadek, gdyby ich ceny poszły w górę.

– Zakup ten jest potwierdzeniem naszych ambicji mocnego „zakotwiczenia się” na norweskim szelfie kontynentalnym. Inwestycja ta wspiera długofalowe i strategiczne cele produkcyjne Lotosu – powiedział Wojciech Kowalczyk, dyrektor administracyjny Lotos Norge, cytowany przez dziennik Stavanger Aftenblad.

Sleipner mapa

Wedle doniesień wymienionej gazety średnia produkcja dzienna z tych czterech pól naftowych wyniesie ok. 16 000 baryłek ekwiwaletu ropy, z czego 70 procent to gaz, a pozostała część to kondensat gazu ziemnego (NGL).

Przewiduje się, że dzienna produkcja w latach 2016 – 2018 oceniana jest na ok. 9 500 baryłek ekwiwaletu ropy.

Zawarta transakcja dotyczy potwierdzonych i prawdopodobnych rezerw wynoszących ok. 20,8 mln. baryłek ekwiwaletu ropy. Możliwe i prawdopodobne zasoby dodatkowe szacuje się na 17,6 mln. baryłek.

Inwestycja w Norwegię

Dwa lata temu Spółka LOTOS Exploration & Production Norge, która zawarła z firmą Centricą Norge umowę w sprawie zakupu pakietu aktywów Heimdal na norweskim szelfie kontynentalnym otrzymała zgodę organów administracyjnych w Norwegii na finalizację transakcji.

W ramach tamtej transakcji LOTOS nabył udział na poziomie 5% w złożu Heimdal, które stanowi centrum przetwarzania i dystrybucji gazu ziemnego z szeflu. Ponadto transakcja obejmuje 30-procentowy udział w złożu Byggve/Skirne, 20-procentowy udział w złożu Atla oraz udział na poziomie 25,8% w złożu Vale – na wszystkich tych złożach prowadzona jest eksploatacja gazu ziemnego i kondensatu. LOTOS przejmie również następujące udziały w nowo odkrytych złożach: 10-procentowy udział w złożu FriggGammaDelta, 50-procentowy udział w złożu Fulla (włącznie ze statusem operatora) oraz 7,9-procentowy udział w złożu Rind. Zagospodarowanie tych obszarów koncesyjnych jest możliwe do 2020 r. lub później.

Heimdal to morskie złoże gazowe położone na M. Północnym, 212 kilometrów na północny zachód od Stavanger. Obecnie, ze względu na centralne położenie złoża Heimdal, jego infrastruktura jest wykorzystywana do magazynowania i dystrybucji gazu ziemnego pochodzącego z pobliskich złóż Atla, Byggve/Skirne oraz Vale. Operatorem koncesji Heimdal jest Statoil Petroleum AS, natomiast jej pozostałymi udziałowcami są Total E&P Norge AS, Petoro AS oraz Centrica Norge.

Początkowo gaz wydobywany ze złoża Heimdal był przesyłany do terminalu w Kårstø (Norwegia), a stamtąd do Niemiec. Obecnie surowiec może być również przesyłany do terminala w St. Fergus (Wielka Brytania). Z kolei kondensat pochodzący ze złoża Heimdal jest transportowany rurociągiem na złoże ropy naftowej Brae, zlokalizowane w brytyjskim sektorze M. Północnego.

Sleipner – mitologiczny ogier Odyna

Slepner, Sleipnir, Slejpnir to ośmionogi koń Odyna, dziecko Lokiego. Sleipnir jest szarej maści, potrafi poruszać się po ziemi, w powietrzu, po powierzchni wody (nie chodzi o pływanie, tylko wręcz chodzenie po tafli wody) i po piekle.

Loki przemienił się w klacz, by odciągnąć od pracy ogiera Swadelfari. Koń ten pomagał swemu panu – wielkoludowi, który zobowiązał się odbudować w ciągu jednej zimy mury Asgardu, twierdzy mającej bronić bogów przed szronowymi i górskimi olbrzymami. Gdyby mu to się udało, otrzymałby w nagrodę Freję. Ostatniego dnia została jeszcze do wstawienia brama. Loki rżeniem zwabił ogiera i uciekł z nim, co zapobiegło utracie przez Azów pięknej bogini. Po jakimś czasie Loki powrócił do Asgardu prowadząc ośmionogiego siwej maści konia, Sleipnira, i podarował go Odynowi. Sleipnir nigdy nie zawiódł swego pana i wiernie mu służy.

Transakcja dotycząca pola Sleipner ma być zatwierdzona przez władze norweskie do końca bieżącego roku.

Źródło: Stavanger Aftenblad, LOTOS, Wikipedia.

© ScanPress.net 2015

Przeczytaj również:

  • Norwegia pomoże Rosji w budowie Nord Stream 24 stycznia 2018 Norwegia pomoże Rosji w budowie Nord Stream 2 Norweski gigant przemysłowy Kværner zawarł z Rosją długoterminowy kontrakt na budowę lądowego odcinka gazociągu Nord Stream 2.Wartość kontraktu wynosi ponad 600 mln. NOK. Ma on dostarczać […]
  • Tragiczny wypadek polskiego kierowcy18 sierpnia 2015 Tragiczny wypadek polskiego kierowcy Polski kierowca prowadzący TIR-a z naczepą uległ tragicznemu wypadkowi w pobliżu Skarland, w rejonie Høylandet. Doszło do niego w poniedziałek 17 sierpnia 2015 w godzinach […]
  • Polak zginął w wypadku przy pracy w Høvik 13.01.201514 stycznia 2015 Polak zginął w wypadku przy pracy w Høvik 13.01.2015 W tragicznym wypadku przy pracy w Høvik zginął 13 stycznia 2015 Polak (l. 50). Do tragedii doszło podczas rozładunku ciężkich rur. To już piąty smiertelny wypadek polskiego pracownika w […]