Norweg porwany przez IS – Państwo Islamskie

10 września 2015 | AKTUALNOŚCI | POLITYKA |

Ole Johan Grimsgaard-Ofstad.jpg

Norweg Ole Johan Grimsgaard-Ofstad został uprowadzony przez przestawicieli IS, tzw. Państwa Islamskiego utworzonego na terytorium Syrii i Iraku. Porywacze wystosowali żądania okupu.

Norweskie media ogłosiły wieczorem w środę 9 września, iż norweski obywatel, Ole Johan Grimsgaard-Ofstad (l. 48), został uprowadzony przez IS, organizację uznawaną za terrorystyczną.

Norweska premier Erna Solberg ogłosiła w specjalnym oświadczeniu, że Norweg został porwany już w styczniu tego roku.

– Brutalność IS nie zna żadnych granic, teraz uderza w jednego z nas. Możemy dzisiaj potwierdzić, że obywatel norweski przetrzymywany jest jako zakładnik w Syrii. Wszystko wskazuje na to, że jest on więźniem ISIL

– Był on więziony przez rozmaite ugrupowania, ale mam podstawy sądzić, że obecnie znajduje się w rękach IS – powiedziała Erna Solberg. Zdaniem Sissel Wold, dziennikarki i komentatorki politycznej znającej problematykę Bliskiego Wschodu, norweski zakładnik był kilkukrotnie odsprzedawany, aż przejęło go IS płacąc najlepszą cenę.

 


Norweski MSZ pracuje nad jego uwolnieniem od stycznia 2015. Norwegia otrzymała szereg żądań dotyczących okupu, które premier Erna Solberg charakteryzowała jako „znaczące sumy pieniężne”. – To poważna i bardzo skomplikowana sprawa – dodała premier Solberg.

– Norwegia nie wypłaca okupu

Norweskie stanowisko w sprawi okupu dla IS jest jednoznaczne. – Norwegia nie wypłaca okupu. Od tej zasady nie możemy uczynić odstępstwa w konfrontacji z terrorystami. Wypłata pieniędzy naraziłaby innych Norwegów na groźbę porwania – stwierdziła premier Solberg podczas konferencji prasowej.

– Ciężko jest uświadomić sobie, na jak ekstremalną presję narażony jest ten norweski obywatel i jego rodzina. Trudno jest sobie wyobrazić niepewność i grozę sytuacji, w której przyszło im żyć – powiedziała premier Solberg.

Podanie przez Norwegię do publicznej wiadomości informacji o porwaniu ich obywatela zostało wymuszone przez publikację na ten temat przez magazyn internetowy Dabiq, będący organem IS. Według informacji opublikowanych przez media norweskie nastąpiło to w chwili, gdy Norwegia odmówiła zapłacienia okupu za zakładnika IS.

Norweg był bardzo zaangażowany w wojnę w Syrii i według własnych informacji zamieszczonych na Facebooku znalazł się w Idlib, mieście w północno-zachodniej Syrii. Według informacji BBC jest to miasto, w którym kontrolę nad lotniskiem przejęła Al-Kaida.

Fot. Prywatne

Fot. Prywatne

Norweg, który został porwany razem z obywatelem Chin, był bardzo aktywny w mediach społecznościowych i krytykował opublikowanie przez prasę karykatur proroka Mahometa. Według spekulacji prasowych mógł on pojechać do Syrii, aby przyłączyć się do ugrupowań zwalczających IS.

Ole Johan Grimsgaard-Ofstad jest według informacji zamieszczonych na swoim profilu na LinkedIn absolwentem NTNU – Norweskiej Politechniki w Trondheim. Pochodzi on z Porsgrunn, ale ostatnio był zamieszkały w Oslo.

„Norweski więzień na sprzedaż”

Porywacze opublikowali następujące oświadczenie, które przytacza norweski dziennik „Dagbladet”:

„Do osób zainteresowanych, czyli uczestników krucjat, niewiernych i ich sprzymierzeńców a także tych, określanych jako organizacje praw człowieka. Wasz norweski więzień został opuszczony przez rząd norweski, który nie uczynił, co w jego mocy, aby wykupić jego wolność. Ci, którzy chcą wpłacić okup za jego zwolnienie i przekazanie, mogą skontaktować się z poniższym numerem”

Zdaniem Kjetila Selvika, eksperta od spraw bliskowschodni, Norweg został porwany przypadkowo. – Każdy obywatel zachodnioeuropejski jest interesujący dla ISIL. Porwanie, lub w ostateczności zabójstwo, jest przez zachodnie media bardzo nagłaśniane przez media. Z tego IS w zasadzie żyje i chce pokazać światu swoją siłę, a także w celach propagandowych dla rekrutacji nowych zwolenników – oświadczył Kjetil Selvik w rozmowie z agencją NTB.

ScanPress.net śledzi sprawę.

Przeczytaj również:

  • Anders Breivik grozi strajkiem głodowym29 września 2015 Anders Breivik grozi strajkiem głodowym Odsiadujący karę 21 lat więzienia Anders Behring Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce w ten sposób zaprotesteować przeciwko "nieludzkiemu traktowaniu" przez władze więzienne. Breivik […]
  • Norwegia na celowniku KGB5 października 2014 Norwegia na celowniku KGB Czy Jens Stoltenberg, świeżo upieczony szef NATO, był o krok od zostania agentem KGB? Najwyższe władze państwowe Polski podejmują dzisiaj z najwyższymi honorami Norwega w Warszawie. W […]
  • Polak oskarżony w Norwegii o działalność terrorystyczną14 września 2015 Polak oskarżony w Norwegii o działalność terrorystyczną Norweska Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST) postawiła w stan oskarżenia i aresztowała Polaka zarzucając mu udział w działalności terrorystycznej w Syrii. Polakowi grozi ekstradycja do […]