” – Norwegia jest następnym celem terrorystów”

10 stycznia 2015 | AKTUALNOŚCI | POLITYKA |

Fot. Francois Mori -AP/ScanPress.net Fot. Francois Mori -AP/ScanPress.net

Norweski kontrwywiad – PST (Politiets Sikkerhetstjeneste – Policyjna Służba Bezpieczeństwa) – został zaalarmowany wpisem na internetowym forum islamistów. Norwegia wymieniana jest tam obok Danii jako następny cel ataku terrorystycznego w Europie.

Europa, a wraz z nią Norwegia, jeszcze nie otrząsnęła się po szokująco brutalnych akcjach terrorystów we Francji, gdy pojawiła się informacja o kolejnych zagrożonych terrorem krajach. Mają być nimi Dania i Norwegia. Kraje te wymienione na francuskim forum islamistów, wpis był w języku arabskim. Na innym forum przytoczony został w tłumaczeniu na angielski:

last ned

– Znamy tę pogróżkę, ale jeszcze jej nie zweryfikowaliśmy. Na razie jest za wcześnie aby cokolwiek pewnego powiedzieć – powiedział w rozmowie z NRK Jon Fitje Hoffmann, szef analiz PST. Służby norweskie bardzo poważnie potraktowały tą informację i wezwały do pomocy dodatkowy personel w celu zwyryfikowania zagrożenia.

– Staramy się zbadać, czy istnieją jakieś powiązania pomiędzy osobami które dokonały aktów terroru we Francji, a osobami znajdującymi się w Norwegii  – Jak na razie nie znaleźliśmy takiego powiązania. Od wielu lat ostrzegaliśmy, że terror islamski może dosięgnąć Norwegię, co nie znaczy jednak, że tak się stanie – dodał Hoffmann w wywiadzie dla dziennika VG.

Już w listopadzie 2014 PST wydało komunikat, w którym jednoznacznie ostrzega społeczeństwo przed realną groźbą ataków terrorystycznych na terenie Norwegii w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. „Istnieje prawdopodobieństwo otrzymania pogróżek lub dokonania prób ataków terrorystycznych w Norwegi” – głosi oficjalny komunikat PST. Służby wydały w związku z tym zalecenie, aby wojskowi lub policja jak najrzadziej używali mundurów, gdyż właśnie przedstawiciele władz mogą stać się obiektem napadu terrorystycznego. Są oni postrzegani jako filary systemu moralnie zepsutego i wykonawcami represji społeczeństwa „niewiernych” skierowanych przeciw muzułmanowm, a zatem są uprawnionym celem ataku. Taka sytuacja miała miejsce w Londynie w ubiegłym roku, gdzie zabito żołnierza brytyskich siły zbrojnych.

PST szacuje, że ok. 70 obywateli norweskich, w tym także kilku etnicznych Norwegów, wyjechało do Syrii aby wziąć udział w walkach po stronie islamskiego „państwa” ISIL. Norweskie służby obawiają się, że osoby te wrócą do Norwegii, a nabyte doświadczenie wojenne wykorzystają na terenie własnego kraju w celu dokonania aktów terroru.

Mieszkający w Norwegii muzułmanie odcinają się w zdecydowanej większości od zbrodni popełnianych w imię islamu. – Tego nie da się w żaden sposób usprawiedliwić na gruncie islamu. To jest nie do pogodzenia z pokojowym przesłaniem naszej religii – powiedział Akmal Ali, przewodniczący Związku Muzułmanów w Agder w wywiadzie dla telewizji NRK. Pelny zapis wywiadu znajduje się tu:

Na drugim biegunie znajdujemy w Norwegii ekstremistów prawicowych, z których najgroźniejszym jest dotąd Anders Behring Breivik, odsiadujący karę 21 lat więzienia za masakrę na wysepce Utøya oraz zdetonowanie bomby w dzielnicy rządowej 22 lipca 2011. Ekstremiści norwescy byli jak dotąd nieliczni i źle zorganizowani. Breivik zainspirował jednak to środowisko, które rekrutuje wg. PST nowych członków. Norwegowie będący wrogami islamu są w kontakcie z ekstremistami w Szwecji i Wielkiej Brytanii.

PST nie mówi w swoim komunikacie, z której strony może nadejść atak terrorystyczny. Równie dobrze może on nadejść ze strony ekstremistów norweskich, którzy będą chcieli wziąć odwet na norweskich islamistach lub niewinnych muzułmanach za ataki terrorystyczne we Francji. Breivik podczas procesu sądowego wspominał o „uśpionej komórce nr 2″ jego organizacji – Norweskiego Ruchu Oporu. Dotąd uznawano tą wypowiedź za blef, lecz nikt nie powinien być zdziwiony, jeżeli dojdzie w Norwegii do nowego ataku terrorystycznego ze strony skrajnej prawicy.

Wolność słowa pod presją w Norwegii

Zagrożenie terrorem na tle religijnym w Norwegii nie jest zjawiskiem nowym, mającym li tylko podłoże w toczącej się wojnie w Syrii i Iraku czy Afganistanie.

11 października 1989 William Nygaard, szef wydawnictwa Aschehoug, został ciężko postrzelony przez nieznanego sprawcę pod swoim domem. Policja nigdy nie schwytała sprawcy ataku, ale istnieje domniemanie, że powodem ataku na Nygaarda była chęć zemsty za wydanie „Szatańskich wersetów” Salmana Rushdiego. Zamach na Nygaarda miał miejsce zaledwie dwa miesiące po wydaniu prze ajatollaha Chomeiniego fatwy skazującej na karę śmierci osoby odpowiedzialne za wydawanie bądź tłumaczenie książki, która miała obrażać proroka Mahometa.

9 stycznia 2006 roku Magazinet, gazeta o profilu religijnym, przedrukowała 12 karykatur przedstawiających proroka Mahometa, które wcześniej zamieściła duńska gazeta Jyllands-Posten. Redaktor naczelny Vebjørn Selbekk otrzymał liczne pogróżki pod swoim adresem, m.in. przesłano mu zdjęcia osób zamordowanych z informacją, że czeka go to samo za obrażenie proroka islamu. Tego samego roku doszło w Oslo do gwałtownych demonstracji zorganizowanych przez organizacje muzułmańskie uznające opublikowanie karykatur za celową prowokację i bluźnierstwo. Do demonstracji i protestów wraz z paleniem flag doszło także pod ambasadami Norwegii w krajach Bliskiego Wschodu.

Redakcja Jyllandsposten otrzymała szereg pogróżek ze strony oburzonych muzułmanów w Danii, a autor karykatur, Kurt Westgaard, musiał otrzymać ochronę policyjną. Nie uchroniło go to jednak 1 stycznia 2010  przed próbą zamachu na jego życie, szczęśliwie nieudaną. Do jego mieszkania włamał się człowiek z siekierą, z pochodzenia Somalijczyk, zostal on jednak unieszkodliiwony przez policję.

Duńska gazeta Politikken opublikowała w okresie późniejszym przeprosiny i wyraziła ubolewanie z powodu opublikowanych przez Jyllands-Posten karykatur. Ani Jyllands-Posten, ani Magazinet nigdy takich przeprosin nie zamieściły.

Przeczytaj również:

  • „Polskie obozy koncentracyjne” dozwolone w Norwegii25 listopada 2015 „Polskie obozy koncentracyjne” dozwolone w Norwegii Decyzją z dn. 24 listopada 2015 Pressens Faglige Utvalg (PFU) usankcjonował ostatecznie używanie przez norweskie media określenia "polski obóz koncentracyjny". Nie będzie to naruszeniem […]
  • Anders Breivik grozi strajkiem głodowym29 września 2015 Anders Breivik grozi strajkiem głodowym Odsiadujący karę 21 lat więzienia Anders Behring Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce w ten sposób zaprotesteować przeciwko "nieludzkiemu traktowaniu" przez władze więzienne. Breivik […]
  • Policja norweska będzie uzbrojona17 listopada 2015 Policja norweska będzie uzbrojona Ataki terrorystyczne w Paryżu zmieniły podejście władz norweskich do kwestii uzbrojenia policji w broń palną. Zostaje ono przedłużone do 1 grudnia 2015. W wyniku wspólnego spotkania […]