Polak oskarżony w Norwegii o działalność terrorystyczną

14 września 2015 | AKTUALNOŚCI | POLACY W NORWEGII | POLITYKA |

Fot. Wikimedia Fot. Wikimedia

Norweska Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST) postawiła w stan oskarżenia i aresztowała Polaka zarzucając mu udział w działalności terrorystycznej w Syrii. Polakowi grozi ekstradycja do Polski.

Norweskie służby specjalne oskarżyły Polaka o branie udziału w działaniach wojennych w jednej lub wielu grup zbrojnych na terenie Syrii.

Polak (l. 23) ma obywatelstwo polskie i mieszka w Norwegii od 16 roku życia.  Został on aresztowany przez PST na lotnisku Gardermoen 17 kwietnia 2015 po tym, jak wysiadł z samolotu, którym przyleciał z Turcji. Został oskarżony o wykroczenie przeciw paragrafowi 147 d) norweskiego Kodeksu Karnego. Przepis ten został wprowadzony w czerwcu 2013 i zakazuje udziału, wspierania i rekrutacji do organizacji terrorystycznej.

Według PST Polak brał udział w działaniach terrorystycznych w okresie od marca 2014 do kwietnia 2015. Jednak po przesłuchaniu został on zwolniony, chociaż utrzymano przeciw niemu stan oskarżenia.

– Mój klient zaprzecza wszelką winę – poinformował Nasir Malik Iqbal, obrońca Polaka, w rozmowie z dziennikiem VG.

W środę 9 września 2015 Polak został ponownie zatrzymany za naruszenie Ustawy o Cudzoziemcach i osadzony w areszcie śledczym. Powodem aresztowania było nieprzedłużenie przez niego pozwolenia na pobyt w Norwegii, które utraciło ważność 7 stycznia 2014. Spowodowało to wyrejestrowanie Polaka w dniu 22 lipca 2014 z systemu rejestracji uchodźców i cudzoziemców.

W połowie lipca b.r. Ministerstwo Sprawiedliwości i Gotowości Obronnej Norwegii powiadomiło Polaka o decyzji wydalenia, co do której miał on zastrzeżenia. Twiedzi on, że powrót do Polski będzie dla niego groźny fizycznie i psychicznie, m.in. dlatego, że nie zna warunków systemu panującego tam.

– Mogę potwierdzić, że jest on oskarżony o naruszenie paragrafu 147 d) oraz że PST było zaangażowane w tej sprawie, ale nie mogę bliżej sprecyzować powodów wysuniętego oskarżenia – poinformował Trond Hugubakken, dyrektor ds. kontaktów z mediami przy PST w rozmowie z gazetą VG.

Zagrożenie dla Norwegii

PST jest zdania, że Polak stanowi zagrożenie dla podstawowych interesów państwowych Norwegii, co zaważyło przy podejmowaniu decyzji o wydaleniu z tego kraju. Jej wydanie spodziewane jest w ciągu najbliższych miesięcy i nie można się od niego odwołać.

Sąd Okręgowy w Nedre Romerike uznał, że Polak nie zastosuje się do decyzji wydalenia i dlatego został on umieszczony w przejściowym ośrodku dla uchodźców w Trandum. Sąd przychylił się także do wniosku policji o czterotygodniowy areszt w wymienionym ośrodku. Polak odwołuje się od decyzji sądu. Był on już wcześniej karany za naruszenie przepisów Ustawy o Cudzoziemcach.

ScanPress.net śledzi sprawę.

Przeczytaj również: