Polka współautorką śmiałego video hitu YouTube

17 września 2014 | AKTUALNOŚCI | POLACY W NORWEGII | SPOŁECZEŃSTWO |

Foto: Aktiv mot kreft. Foto: Aktiv mot kreft.

Przyjrzyj się uważnie temu zdjęciu: czy coś je wyróżnia spośród podobnych zrobionych w przeciętnym studiu fitness? Nie? A jednak wszystkie te pozornie tryskający zdrowiem piękne kobiety – i jeden mężczyzna – mają jedną wspólną tajemnicę: są w trakcie leczenia lub właśnie przeszli chorobę nowotworową.

Polka Magdalena Kamøy i jej partnerka z agencji PR Trigger, Martine Fonstad-Smith postanowiły pokazać, że walka z rakiem, to niekoniecznie tylko ból i cierpienie. Postanowiły w niecodzienny sposób poprzeć akcję promowania aktywności fizycznej wśród pacjentów onkologicznych. Efekty ich pracy zaowocowały videoclipem, który wywołał furorę na YouTube w ciągu paru dni i obecnie zbliżył się do 400 000 odsłon. Można go obejrzeć tu:

– Inspiracja do pomysłu przyszła podczas wizyty w siłowni założonej przez fundację „Aktiv mot kreft” – „Aktywny przeciw rakowi”, gdzie zostałyśmy zaproszone na trening razem z pacjentami na raka – opowiada Magdalena Kamøy w wywiadzie dla ScanPress.net.

Magda Kamøy. Foto: Magda Kamøy

Magda Kamøy. Foto: Magda Kamøy

– Idąc do szpitala obawiałam się tego, co tam zobaczę. Moj wizerunek pacjenta chorego na raka ograniczał się do stereotypów – slaby, wychudzony człowiek bez energii do życia. To, co zobaczyłam przewróciło moje wyobrażenie do góry nogami. Nagle znalazłam się w sali wypełnionej głośna elektroniczna muzyka, wokół mnie ludzie pełni energii, którzy mimo bólu wykonywali wszystkie ćwiczenia, nie rzadko lepiej ode mnie.

– Było przy tym dużo śmiechu, autoironii i pozytywnego myślenia. Po treningu rozmawiałyśmy z instruktorka, która wytłumaczyła nam, dlaczego w sali nie ma luster. Pacjenci nie maja ochoty oglądać swojego schorowanego ciała. Wielu z nich ma problemy z akceptacja siebie i swojego wyglądu. Wielu ma problemy z libido. Ciało kojarzy im się z bólem i chorobą. W czasie treningu udaje im się przez chwile o chorobie zapomnieć, wzmacniają mięsnie i poczucie własnej wartości – wyjaśnia p. Magdalena.

„Histeria wokół ciała kobiety”

Na reakcje negatywne nie trzeba było długo czekać: Runi Børresen z Høgskolen i Buskerud og Vestfold, specjalistka od zaburzeń żywienia zgromiła pomysł w gazecie Aftenposten,  twierdząc, że wideo wzmacnia szalejącą na świecie histerię wokół dążenia kobiet do posiadania „idealnego” ciała. Zgłosiła jednocześnie agencję Trigger do Forbrukerombudet – Rzecznika Ochrony Praw Konsumentów, ponieważ jej zdaniem ma tam miejsce dyskryminacja płci. – Kobiety definiowane są jako ciało, a efektem ubocznym jest to, że odbija się to na młodych, podatnych na wpływy kobietach – powiedziała Runi Børresen w rozmowie z Aftenposten. Użyła ona w stosunku do przedstawionych w wideo kobiet określenia „złote lalki Barbie”, co ma tym większe znaczenie wobec faktu, że klip Triggera został nominowany do nagrody.

Nie wszyscy pracownicy wymienionej uczelni podzielają opinię pani Runi Børresen: dr. Birger Opstad i dr. Marit Gundersen, eksperci od marketingu, są zdania, że zainicjowana w ten sposób akcja ma wiele mocnych stron. I jest tak dobra, że wideo powinno dostać nagrodę Gullfisken – Złotą Rybkę – za najlepszy film reklamowy roku.

– To nie jest jednak film reklamowy – wyjaśnia pani Magdalena Kamøy. – To jest kampania mająca na celu zmianę nastawienia społeczeństwa do osób chorujących na choroby nowotworowe. Osoby te są zbyt często kojarzone z niepełnosprawnością i brakiem możliwości aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna „lekarstwem” na raka

Także dr. Inger Utne kierująca z wydziału Pielęgniarstwa Onkologicznego jest zdania, że propagowanie aktywności fizycznej zapobiega powstawaniu chorób nowotworowych. W Norwegii co roku rejestruje się 30 000 nowych przypadków zachorowań, a 225 000 przechodzi leczenie. – Corocznie wychodzą raporty wskazujące na to, że osoby chore na nowotwory powinny dbać o swoje ciało i utrzymywać je w formie – dodała dr. Inger Utne w rozmowie z Aftenposten. Jednym z największych problemów jest niska samoocena i negatywny stosunek do swojego ciała na skutek utraty jakiejś jego części lub przebytej dużej operacji – wyjaśnia dr. Inger Utne. Wideo pokazuje u ćwiczących szramy i ślady po przebytych operacjach czyniąc w ten sposób widoczne ślady przebytej choroby mniej „strasznymi” dla postronnych.

– Te wideo należy popierać, a nie zwalczać – powiedział Abid Raja, polityk norweskiej Lewicy. Raja aktywnie uczestniczy w akcji „Aktiv mot kreft” i wziął udział w niedawno zorganizowanym biegu mającym za cel poparcie tej inicjatywy. – Fakt, że osoby chore decydują się pokazać się od innej strony zasługuje na pochwałę – dodał Abid Raja w wywiadzie dla Aftenposten.

Jak wyglądała praca nad wideo obejrzysz tu:

Oraz tu:

Więcej o akcji dowiesz się tu: http://aktivagainstcancer.org/against-giving-up

Pani Magdalena Kamøy pochodzi z Warszawy, gdzie na uniwersytecie studiowała zarządzanie oraz reklamę i komunikację. Mieszka w Norwegii od 12 lat i ma za sobą długą i bogatą karierę w branży reklamowej. W agencji Trigger jest dyrektorką ds. kreatywności i rozwoju koncepcji. Pracowała w największych agencjach reklamowych, jak Leo Burnett, McCann czy DBB. Ma za sobą wiele nagrodzonych kampanii reklamowych, które zdobyły dwa złote, osiem srebrnych medali i 17  dyplomów w norweskim konkursie reklamowych Gullblyanten – Złoty Ołówek, oraz trzy lwy zdobyte na festiwlu reklamowym w Cannes.

Przeczytaj również:

  • Rusza proces lekarza oskarżonego o spowodowanie śmierci Anny Cieślak30 września 2014 Rusza proces lekarza oskarżonego o spowodowanie śmierci Anny Cieślak W poniedziałek 29.09.2014 rozpoczął się przed sądem okręgowym Fjordane proces lekarza duńskiego, który 28 marca 2013 o godz. 09.45 spowodował czołową kolizję w miejscowości Bryggja z […]
  • „Walka o byt” – serial NRK o polonii w Norwegii7 września 2014 „Walka o byt” – serial NRK o polonii w Norwegii Już w środę 10 września o godz. 21.35 państwowa telewizja NRK 1 rozpoczyna emisję 8 odcinków pierwszego sezonu serialu „Kampen for tilværelsen” – „Walka o byt”. Bohaterem jest Polak, […]
  • Anders Breivik grozi strajkiem głodowym29 września 2015 Anders Breivik grozi strajkiem głodowym Odsiadujący karę 21 lat więzienia Anders Behring Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce w ten sposób zaprotesteować przeciwko "nieludzkiemu traktowaniu" przez władze więzienne. Breivik […]