Pożar w 2008 r. w Drammen: nie ma winnych

2 listopada 2015 | AKTUALNOŚCI | POLACY W NORWEGII |

Fot: Ynve Tørrestad /NRK/ScanPress.net Fot: Ynve Tørrestad /NRK/ScanPress.net

Prokuratura w Oslo poddała surowej krytyce policję w Drammen za źle przeprowadzone śledztwo w sprawie pożaru w listopadzie 2008. Zginęło w nim 7 Polaków. Pomimo krytyki do dziś nie ustalono winnych ich śmierci.

W piśmie skierowanym do Okręgu Policyjnego Søndre Buskerud prokuratura w Oslo krytykuje policję w Drammen nie za śledztwo w kwestii samej przyczyny pożaru. Nadeszło ono na 10 dni przed siódmą rocznicą pożaru, do którego doszło w nocy na 9 listopada 2008. 

W piśmie prokuratura informuje, że skoncentrowano się na braku zabezpieczeń przed pożarem oraz kontrolą domu w którym doszło do pożaru. Prokuratura krytykuje także samą siebie za to, że nie wykryto owych braków.

Policja nie wszczęła śledztwa ani w stosunku do właściciela domu, ani odjemcy aby zbadać ich odpowiedzialność za zabezpieczenie p.poż. Stało się tak pomimo iż Urząd ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Gotowości Obronnej (DSB) wykrył tuż po pożarze, że istniały w tym względzie poważne braki.

Prokuratura w Oslo skomentowała w następujący swoją rolę w tej sprawie: – Chcę podkreślić, że sprawa jest bardzo poważna i w świetle tego istnieje powód, aby wyrazić ubolewanie z powodu, że śledztwo w niektórych punktach było niedostateczne – stwierdziła Nina Prebe, prokurator.

Prokurator Nina Prebe. Fot. Martin H. W. Zondag/NRK/ScanPress.net

Prokurator Nina Prebe. Fot. Martin H. W. Zondag/NRK/ScanPress.net

Przypomnijmy, że winą za spowodowanie pożaru obarczono jednego z mężczyzn, który przeżył ten dramat. Powodem była rzekoma manipulacja w skrzynce z bezpiecznikami. Sąd pierwszej instancji wydał wyrok skazujący, ale Polaka uniewinnił sąd drugiej instancji – Borgarting lagmannsrett.

Brak winnych – brak odszkodowań

ScanPress.net informował o sytuacji poszkodowanych rodzin w artykule w marcu br. Kancelaria Adwokacka Salomon Johansen wystąpiła  w imieniu rodzin tragicznie zmarłych Polaków oraz tych, którzy uniknęli śmierci w płomieniach, o ponowne rozpatrzenie sprawy. Telewizja NRK wyemitowała film dokumentalny zawierający nowe informacje na temat przebiegu wydarzeń i okolicznościach wybuchu pożaru. Film ten zatytułowany jest „To tylko jakiś Polak” można zobaczyć go tu.

Występujący w filmie Lasse Qvigstad, prokurator, który odebrał sprawę policji w Drammen i początkowo doprowadził do skazania jednego z mieszkańców domu, tak skwitował śledztwo:  „Gdyby to dotyczyło etniczniych Norwegów, to jestem całkowicie pewny, że śledztwo i wiele rzeczy w tej sprawie potoczyłoby się inaczej”

Monica Hanø, adwokat policyjny z Drammen, prowadziła w 2008 r. śledztwo policyjne. Choć podówczas koncentrowała się wyłącznie na znalezieniu przyczyny pożaru, to w chwili obecnej skłonna jest do samokrytyki.

– Po czasie widzę, że powinniśmy lepiej skoncentrować się na śledztwie przeciw właścicielowi domu i odjemcy pod kątem odpowiedzialności za zabezpieczenie przeciwpożarowe. Wtedy oceniłam sprawę w ten sposób, że nie było podstaw dowodowych do pójścia tą drogą, ale po czasie stwierdzam, że powinniśmy lepiej zbadać kwestię zabiezpieczenia p.poż. – powiedziała Monica Hanø w rozmowie z telewizją NRK.

„Sprawa przedawniona”

Na pytanie, czy sprawa potoczyłaby się inaczej, gdyby ofiarą pożaru padli etniczni Norwegowie, Monica Hanø odpowiedziała, że przynależność etniczna nie miała nic wspólnego ze sprawą.

Prokuratura stwierdza jednocześnie, że pomimo przeprosin oraz skargi wystosowanej przez Kancelarię Adwokacką Salomon Johansen z żądaniem wznowienia sprawy, nie dojdzie ponownego przeprowadzenia śledztwa, ponieważ „ewentualne wykroczenia przeciw przepisom przciwpożarowym i zapobieganiu eksplozji są już przedawnione”.

– Nie znalazłam powodu, dla którego mogłabym wydać nakaz wznowienia śledztwa związanego z naruszeniem § 239 Kodeksu Karnego dotyczącego nieumyślnego spowodowania zabójstwa, ponieważ nie jesteśmy w stanie skonkludować, że za śmierć tych ludzi ponoszą odpowiedzialność pojedyncze osoby – stwierdziła prokurator Nina Prebe.

Źródło: NRK

ScanPress.net śledzi sprawę. Aktualizacja wkrótce.

Przeczytaj również:

  • Policja norweska będzie uzbrojona17 listopada 2015 Policja norweska będzie uzbrojona Ataki terrorystyczne w Paryżu zmieniły podejście władz norweskich do kwestii uzbrojenia policji w broń palną. Zostaje ono przedłużone do 1 grudnia 2015. W wyniku wspólnego spotkania […]
  • Polacy ostrzelani w Sandbekk13 września 2015 Polacy ostrzelani w Sandbekk Zamieszkały przez polskich pracowników dom w Sandbekk w Sokndal został ostrzelany z broni palnej przez nieznanych sprawców. Policja traktuje ten incydent bardzo poważnie i […]
  • Nie żyje zaginiony w listopadzie Polak z Drammen25 grudnia 2014 Nie żyje zaginiony w listopadzie Polak z Drammen Policja w Drammen wydała oświadczenie, iż 24 grudnia 2014, ok. godz. 15.30 wydobyto z rzeki zwłoki mężczyzny. Dokumenty znalezione przy zmarłym i rysopis wskazują, że jest nim zaginiony […]