Szybowiec Polaka odnaleziony – pilot nie żyje

28 września 2015 | AKTUALNOŚCI | POLACY W NORWEGII |

helikopter

Zaginiony od czwartku 24 września szybowiec z polskim pilotem został odnaleziony. W miejsce wypadku skierowano ekipy ratownicze. Polak nie żyje.

Norweskie media doniosły w poniedziałek 28 września 2015, że w godzinach przedpołudniowych udało się zlokalizować zaginiony od 24.09.2015 szybowiec.

– Otrzymaliśmy o godz. 12.20 28.09.2015 informację o odnalezieniu zaginionego szybowca w Dalsida, na północ od Lesja. Ekipy ratownicze są w drodze celem zweryfikowania znaleziska – poinformował telewizję NRK Nils Ole Sunde z Centrali Ratownictwa Morskiego i Lądowego.

– Pilot nie miał żadnych środków komunikacji, nie miał możliwości zawiadomienia o swoim położeniu. Ostatni sygnał GPS mówił jedynie o kierunku lotu, a nie pozycji, która mogła się zmienić wielokrotnie – dodał Nils Ole Sunde.

Szybowiec zlokalizowano z powietrza i stwierdzono z całą pewnością, że to zagioniony szybowiec.

Znajduje się on na poniższym obszarze:

Wedug informacji podanych przez gazetę VG o godz. 13.14 w poniedziałek 28 września 2015 VG pilot szybowca nie żyje.

Zdaniem policji pilot poniósł śmierć na miejscu. Jego ciało zostało znalezione w pobliżu rozbitego szybowca. Wypadek miał miejsce 17 km na północ od Dombås.

– Nie wiemy, ile czasu żył pilot, ale wszystko wskazuje na to, że zmarł natychmiast w chwili zderzenia z ziemią – powiedział w wywiadzie dla VG Haagen Løvseth, szef operacji policyjnej okręgu Gudbrandsdal.

– Na chwilę obecną nic nie możemy powiedzieć o przyczynie wypadku. Jutro przybędzie Komisja Badania Katastrof Lotniczych i dokona na miejscu oględzin i pomiarów. Sądzę, że wjaśnienie przyczyn katastrofy może potrwać dość długo – dodał Haagen Løvseth.

Fot. Policja

Fot. Policja

– To niezwykle zasmucające wydarzenie, członkowie Aeroklubu NTNU bardzo to przeżywają razem z cały środowiskiem szybowcowym w Norwegii – oświadczył w rozmowie z VG Vegard Bokalrud, prezes Aeroklubu NTNU. Klub posiada 90 członków o różnym stopniu aktywności.

Polak był członkiem wielu klubów szybowcowych w Norwegii.

Utrata kontaktu

Przebieg wydarzeń w czwartek 24 września 2015 był następujący:

  1. 12.20: szybowiec startuje z lotniska Bjorli
  2. 18.45: zarejestrowanie ostatniej pozycji z GPS-en nad Loradalen, na południe od Bjorli:480x
  3. 19.05: szybowiec nadaje sygnał ratunkowy «mayday» na falach VHF, co rejestrują dwa inne szybowce na tym obszarze.

Tragicznie zmarły polski pilot miał 36 lat, był na stałe zamieszkały w Norwegii i należał do Aeroklubu NTNU.

Helikopter transportuje szybowiec tragicznie zmarłego polskiego pilota:

ScanPress.net śledzi sprawę, aktualizacja wkrótce.

Przeczytaj również:

  • Nowy trop w poszukiwaniach polskiego pilota szybowcowego28 września 2015 Nowy trop w poszukiwaniach polskiego pilota szybowcowego Polski pilot szybowca nadal nie został odnaleziony. Jego poszukiwania są obecnie zawężone do konkretnego obszaru w górach otaczających Bjorli. Polak uczestniczył w obozie treningowym […]
  • Polak zaginął w okolicy Notodden25 września 2015 Polak zaginął w okolicy Notodden Policja oraz liczne ekipy poszukiwawcze intensywnie przeczesują teren w pobliżu lotniska w Notodden. W tamtej okolicy zaginął w czwartek 24 września 2015 Polak. Zawiadomienie o […]
  • Norweski polityk przyznał się do pedofilii5 sierpnia 2016 Norweski polityk przyznał się do pedofilii Policja w Bergen prowadzi dochodzenie przeciw politykowi w regionie Hordaland w sprawie o seksualne wykorzystywanie dzieci. Mężczyzna ten zajmuje eksponowane stanowisko w zarządzie […]