Pijany chirurg dokonywał transplantacji nerki

12 listopada 2016 | AKTUALNOŚCI | Artykuły | SPOŁECZEŃSTWO |

Wikimedia/ScanPress.net

Ordynator oddziału w szpitalu Rikshospitalet w Oslo operował będąc w stanie upojenia alkoholowego. W trakcie operacji transplantacji nerki wypił 3/4 l. wina. 

Lekarz (l. 59) jest uznanym w Norwegii autorytetem w dziedzinie transplantologii, ma za sobą ponad 200 prac naukowych w pismach specjalistycznych w kraju i za granicą. Jego zarobki podstawowe przekraczały 1,5 mln. NOK (ok. zł. 700 tys.) rocznie.

O krok od tragedii

23 września 2015 przeprowadzana była pod jego kierownictwem transplantacja nerki, pancjentem była kobieta. W trakcie operacji lekarz udał się na przerwę i opuścił salę operacyjną z powodu powstałych komplikacji, przekazując koledze odpowiedzialność za prowadzenie operacji. W przerwie spożył w swoim gabinecie 3/4 l. wina. Po powrocie na salę operacyjną, choć był już nietrzeźwy, kontynuował operację zakładając szwy na ranie w pachwinie kobiety. Obecni na sali lekarze zorientowali się, w jakim stanie był ordynator i wyprosili go, sami dokańczając operację. Wedle ich relacji pacjentce w żadnym momencie nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Wedle relacji samego lekarza nie jest on w stanie wytłumaczyć, dlaczego powrócił na salę operacyjną.

– Powinienem pójść do domu, to nie było by w ogóle sprawy. Z jakiegoś niepojętego powodu wróciłem i założyłem pacjentce kilka szwów. Poczuwałem się w dalszym ciągu do odopowiedzialności i wstyd mi było, że w międzyczasie przekazałem komuś innemu odpowiedzialność za operację.

Lekarz będąc jeszcze w szpitalu przyznał się przed kolegami, że w przerwie pił alkohol.

Stresujący zawód

Podczas rozprawy sądowej chirug zaprzeczył, jakoby miał problemy z alkoholem. Stwierdził jednak, że w tym okresie miał w ogóle problemy, ale innej natury.

– Kochałem operować w tych latach, gdy pracowałem. Chirurdzy często są przekonani, że są najlepsi, tak już jest. Nie inaczej było ze mną – przyznał ordynator przed sądem.

Pacjentka otrzymała ze strony Szpitala Uniwersyteckiego Rikshospitalet zadośćuczynienie oraz przyznane jej zostanie odszkodowanie z Norsk Pasientskadeforsikring (Norweskie Ubezpieczenie Pacajentów) za wyrządzone straty finansowe.

– Moja klientka doznała gigantycznego szoku, gdy się dowiedziała, co się wydarzyło w czasie, gdy w narkozie leżała na stole operacyjnym. Było to dla niej ogromnym obciążeniem psychicznym i fizycznym – oznajmił adwokat Espen Seeberg w rozmowie z dziennikiem Aftenposten.

Ordynator przyznał się do winy i otrzymał wyrok 24 dni bezwarunkowego więzienia. Prokuratura żądała 30 dni więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 75 000 NOK kary grzywny. Został on jednocześnie zawieszony na stanowisku ordynatora i odebrano mu jednocześnie prawo do wykonywania zawodu. Aby je odzyskać, musi on przez dwa lata zgłaszać się do kontroli i udokumentować, że w tym czasie trzymał się z dala od wszelich używek.

Źródło: NTB, TV2, Aftenposten

© ScanPress.net 2016

Przeczytaj również: