Księżniczka Märtha Louise i Ari Behn rozwodzą się

5 sierpnia 2016 | AKTUALNOŚCI | SPOŁECZEŃSTWO |

Fot. Heiko Junge/NTB/ScanPress.net

Dwór królewski w Oslo ogłosił, że księżniczka Märtha Louise i Ari Behn wezmą rozwód. Rozpad małżeństwa nastąpił po 14 latach. Para postanowiła, że będzie dzieliła między sobą obowiązki rodzicielskie nad trójką wspólnych dzieci.

– Nie zawsze życie toczy się gładko, ja i Ari doświadczyliśmy tego oboje. Bardzo wyraźnie przeżywamy to teraz, kiedy życie dokonało nagłego zwrotu, którego nigdy byśmy się nie spodziewali. Bo właśnie w tych dniach postanowiliśmy się rozejść. Kończy się nasze małżeństwo, ale pozostajemy rodzicami – oświadczyła księżniczka Märtha Louise i Ari Behn w komunikacie wydanym 5 sierpnia 2016 przez Pałac Królewski.

– Jest niewymownie smutne dla nas obojga, Jak wiele innych par, „wyrośliśmy z siebie”, dotarliśmy do miejsc, w którychnie spotykamy się jak kiedyś. Strasznym jest doświadczyć, że już nic więcej nie da się zrobić, że staraliśmy się przez długi czas i że w to dalszym ciągu tak nie może trwać – głosi oficjalny komunikat.

– Odczuwamy winę ponieważ nie jesteśmy już w stanie zapewnić naszym dzieciom tej bezpiecznej przystani, na jaką one zasługują. Ale wierzymy i mamy nadzieję zachować przyjaźń w czasie, który jest przed nami – pisze Märtha Louisa i Ari Behn w oświadczeniu dla mediów.

– Prosimy i mamy nadzieję na spokój w tym wrażliwym dla nas procesie. Dzieci potrzebują czasu, aby to przetrawić, przeżyć żal i odnaleźć nowy grunt pod nogami, każde z osobna. My też jesteśmy ludźmi – piszą we wspólnym komunikacie Märtha Louisa i Ari Behn.

Księżniczka i artysta

Historia ich związku była niecodzienna, niczym żywcem zaczerpnięta z wyimaginowanej baśni „O Pięknej Księżniczce i Rycerskim Artyście”. W 1999 Ari Behn akurat zadebiutował jako pisarz zbiorem opowiadań pt. „Trist som faen” („Smutny jak skurczybyk”), który zdobył wiele pochwał i świetnych recenzji. Dziennik VG ocenił ją na „6”, w tradycyjnej skali 1-6 rzutu kostką do gry. Ari Behn był zachwycony i kazal sobie wkrótce kostkę z „szóstką” wytatuować na prawym ramieniu.

W tym samym czasie matka Ari Behna, Marianne Solberg, terapeutka stosująca leczenie alternatywną metodą Rosena, miała wśród swych pacjentów księżniczkę królewską, Märthę Louisę. Tam się poznali. Księżniczka usłyszała już wcześniej o obiecującym pisarzu, gdy ten publicznie oznjamił, że Märtha Louise „jest naseksowniejszą kobietą w Norwegii”. W tym okresie księżniczka, z natury nieśmiała, przechodziła pewne problemy osobiste. Prasa chętnie pisała o młodym pisarzu, który identyfikował się z bohemą artystyczną Norwegii i mówił o sobie, że jest „młodym winem”. Zasłynął także z wyzwania na pojedynek pisarza Kjetila Rolnessa za to, że ten obraził go i jego przyjaciół, w tym przyszłą żonę Märthę Louisę, fotografa Pera Heimly i muzyka i kompozytora Jono El Grande.

Kjetil Rolness przestrzegał w artrykule króla Haralda przed „zięciem z piekła rodem”.

O ich związku Norwegia dowiedziała się oficjalnie na Dzień Kobiet, 8 marca 2001. Wywołało to pewną konsternację, jako że Ari Behn nie miał w sobie „niebieskiej krwi”, lecz był artystą i dał się raczej poznać jako ekscentryk na pograniczu skandalu. Król Harald i królowa Sonja, którzy sami w młodości mieli wielkie problemy, aby być razem, zaakceptowali ich związek bez szczególnych zastrzeżeń – przynajmniej w oświadczeniach dla mediów.

Oto jak wspominają początki swego związku:

Po ślubie para książęca poświęcała czas własnym pasjom:  Märtha Louisa zainteresowała się terapiami alternatywnymi, zjawiskom paranormalnym, w tym kontaktem z aniołami. Wydała na ten temat trzy książki i wspólnie z Elisabeth Nordeng założyła szkołę Astarte Education, gdzie oferowała kursy nawiązywania kontaktu ze swoim prawdziwym „ja” oraz światem aniołów. Wiele kontrowersji wywołały jej twierdzenia, iż potrafi się komunikować z końmi, za co była wyśmiewana przez niektóre media. Ari Behn kontynuował swój rozwój jako artysta, pisząc kolejne książki, sztuki teatralne oraz próbował swych sił jako malarz. Ari Behn nigdy nie ukrywał, że bycie członkiem rodziny królewskiej jest dla niego „wyzwaniem”. Zamieszczony przez niego niedawno na Facebooku obraz można interpretować jako ekspresję problemów trawiących ich małżeństwo:

Autor: Ari Behn/Facebook

Autor: Ari Behn/Facebook

 

Król Harald: – Ból i smutek

– Rozpad małżeństwa dotyka wiele osób. To bolesne i smutne, także dla nas, stojących wokół. Kochamy Ariego i jesteśmy wdzięczni za wszystko, co przeżyliśmy wspólnie jako rodzina. Także w przyszłości chcemy mieć dobry stosunek do Ariego – oznajmił w komunikacie król Harald V.

Ślub miał miejsce katedrze w Trondheim 24 maja 2002. Para ma dzieci Maud Angelicę Behn, ur. 29 kwietnia 2003, Leah Isadorę Behn, ur. 8 kwietnia 2005 i Emmę Tallulah Behn, ur. 29 września 2008.

Märtha Louisa jest czwarta w kolejności jako następczyni tronu  Norwegii, po swoim bracie księciu Haakonie, jego córce, księżniczce Ingrid Alexandrze i synu księciu Sverre Magnusie.

Jest to pierwszy od 200 lat przypadek rozwodu w norweskiej rodzinie królewskiej. Ostatni miał miejsce w 1810 r., gdy książę Christian Frederik, późniejszy regent Norwegii, miał romans ze swoją nauczycielką fortepianu. Był on żonaty z Charlotte Frederikke von Mecklenburg-Schwerin, z którą rozwiódł się po czterech latach. Mowa weselna Ari Behna:

ScanPress.net 2016 

 

Przeczytaj również:

  • Najnowszy album EMGR23 września 2014 Najnowszy album EMGR EMGR - formacja należąca już do legendy polskiej emigracji w Norwegii wypuściła nowy krążek. Zapraszamy do wysłuchania. https://www.youtube.com/watch?v=nHt1esdmS9Y#t=118 Wkrótce […]
  • Tydzień Polskiej Kultury na Lofotach – rozmowa z organizatorami1 kwietnia 2014 Tydzień Polskiej Kultury na Lofotach – rozmowa z organizatorami Grzegorz Baryga, który wspólnie z żoną Karoliną organizują rozpoczęty dzisiaj Tydzień Kultury Polskiej w Leknes, podzielił się swoimi refleksjami na temat tej imprezy w rozmowie ze […]
  • 9 listopada 2014 „Polskie obozy śmierci” ponownie w mediach Norwegii Gazeta Levangeravisa z dnia 08.11.2014 w artykule o wizycie uczniów szkoły średniej z kl. 3STA z Levanger w niemieckim obozie zagłady Treblinka II użyła określenia „polski obóz śmierci”. […]