Norwegia pomoże Rosji w budowie Nord Stream 2

4 stycznia 2018 | AKTUALNOŚCI | GOSPODARKA I RYNEK PRACY | POLITYKA |

Nord Stream 2

Norweski gigant przemysłowy Kværner zawarł z Rosją długoterminowy kontrakt na budowę lądowego odcinka gazociągu Nord Stream 2.Wartość kontraktu wynosi ponad 600 mln. NOK. Ma on dostarczać 55 mld. m3 gazu rocznie.

Nord Stream 2 jest gigantycznym przedsięwzięciem, które ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Niemiec. Projekt ten spotkał się z oporem wielu państw, w tym Polski, ponieważ istnieją obawy, że spowoduje on na wiele lat uzależnienie energetyczne Europy Zachodniej od jednego dostawcy, którym będzie Gazprom.

– Planowany nowy gazociąg Nord Stream 2 na dnie Morza Bałtyckiego zapeni stabilny, tani i zrównoważony poziom dostaw gazu na rynek europejski – informuje Kværner w notatce prasowej.

Jednak istotą kontrowersji jest fakt, że rurociąg – położony na dnie Bałtyku przy Nord Stream – będzie omijał Ukrainę i Polskę, choć pociągnięcie go przez terytorium tych państw byłoby najtańszym i najkrótszym połączeniem z Niemcami, krajem docelowym. Forsowane rozwiązanie pozbawi Ukrainę oraz Polskę możliwości pobierania opłat tranzytowych za przesyłanie gazu do Europy Zachodniej, a Ukrainie odbierze źródło poważnych dochodów, które mogłyby zostać przeznaczone na transformację i demokratyzację tego państwa na wzór europejski.

Kontrakt został zawarty przez Kværner LCC, zarejestrowaną w Szwajcari spółkę-córkę norweskiego potentata przemysłowego. Właścicielem Kværnera jest Aker Kværner Holding, którego największym akcjonariuszem jest znany ekscentryczny norweski multimiliarder Kjell Inge Røkke, miłośnik sportów motorowodnych, nr 10 na liście najbogatszych Norwegów wg magazynu „Kapital”.

Komentatorzy norwescy wskazują na fakt, iż zawaciu kontraktu nie przeszkodziło nawet aresztowanie 5 grudnia 2017 w Rosji Frode Berga, emerytowanego oficera służby granicznej pod zarzutem szpiegostwa na rzecz CIA i norweskiego wywiadu.

” – Nord Stream 2 to pułapka”

Anders Fogh Rasmussen, były premier Danii i były sekretarz generalny NATO jest zdania, że planowany gazociąg „to nic innego, jak broń Kremla”. Rosja jest przedmiotem sankcji ekonomicznych z powodu aneksji Krymu i wywołania wojny w Donbasie, wschodnim, najbardziej uprzemyslowionym regionie Ukrainy.

Duński parlament przyjął ustawę, która pozwoli temu krajowi uniemożliwić przebieg rurociągu przez jej morskie terytorium. Rząd w Kopenhadze zyska możliwość oceny projektów, przebiegających przez jej terytorium, także na podstawie oceny polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Portal EU Observer, pisząc o decyzji Kopenhagi, zacytował wypowiedź Andersa Fogh Rasmussena: „Dania ma całkowitą rację, obawiając się Nord Stream 2, rosyjskiego projektu politycznego, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego, odwracającego cały wysiłek dokonany przez UE w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego”.

Komisja Europejska uważa projekt za niepotrzebny, nieidący w parze z pracami nad powstaniem Unii Energetycznej, która zakłada min. dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu do Europy.

Międzynarodowe protesty

Gazociąg wzbudził ostre protesty Polski, krajów nadbałtyckich, Danii i Szwecji. Także USA za pomocą nowych sankcji wobec Rosji, które mają wejść w życie z początkiem 2018, chce zastopować realizację tego projektu, który powszechnie uważany jest jako polityczne narzędzie Rosji dla kontrolowania Unii Europejskiej.

Niemcy, Austria, Francja i Holandia wraz z wieloma firmami europejskimi stoją na stanowisku, iż planowany gazociąg zwiększy konkurencję na rynku gazowym i oferuje tani gaz. Z tym poglądem nie zgadza się USA, które mają zamiar wejść z ofertą gazową na rynek europejski jednocześnie blokując możliwości nacisków politycznych Rosji na Unię, która w przeszłości wykorzystywała „szantaż gazowy” w konflikcie z Ukrainą.

Kværner ma stworzyć infrastrukturę, dokonać zakupu i istalacji rurociągu oraz zaworów i postawić fundamenty pod lądowy odcinek Nord Stream 2 niedalego Wyborga w obwodzie St.Petersburgskim. Zawarty przez Norwegów kontrakt stworzy 300 miejsc pracy. Całkowity koszt budowy Nord Stream 2 ma wynieść 9,6 mld. euro (ok. 40 mld. PLN).

Morski odcinek Nord Stream, liczący 1224 km, zaczyna się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończy w okolicach Greifswaldu. Przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Po stronie rosyjskiej nowe nitki mają się zaczynać w rejonie Ust-Ługi w obwodzie leningradzkim.

Przeczytaj również:

  • Recital akustyczny Cugowskich w Lørenskog27 lutego 2016 Recital akustyczny Cugowskich w Lørenskog Już jutro w sobotę 27 lutego 2016 odbędzie się recital akustyczny Cugowskich. Wystąpią Bracia - Piotr i Wojtek Cugowscy. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Cugowski. Koncert […]
  • PL/Jarocin PL/Silesia – wystawa fotograficzna13 października 2014 PL/Jarocin PL/Silesia – wystawa fotograficzna Żyjemy w świecie, gdzie komunikacja wizualna odgrywa coraz wiekszą rolę. Mówi się, że obraz jest wart więcej, niż tysiąc słów. Kiedy język stanowi barierę, można porozumieć się za pomocą […]
  • Dyskryminacja polskich kierowców w Stavanger12 sierpnia 2015 Dyskryminacja polskich kierowców w Stavanger Podejrzenia o fałszywe zwolnienia lekarskie. Brak przerw na posiłek w pracy. Potrącenie za nieobecność z powodu choroby. Umieszczanie na czarnej liście kierowców  "stwarzających problemy". […]