Norweski polityk oskarżony o molestowanie seksualne

5 stycznia 2018 | AKTUALNOŚCI | POLITYKA |

Trond Giske, wiceprzewodniczący Norweskiej Partii Robotniczej (Ap) jest oskarżany o wiele przypadków molestowania seksualnego kobiet. Na okres wyjaśnienia doniesień został zawieszony z fukcji partyjnych i zdaniem komentatorów jego dni w polityce są policzone.

Przez Norwegię, jak w wielu innych krajach, przetacza się fala szokujących historii, w których kobiety ze świata polityki, służby zdrowia, teatru, baletu, filmu, mediów dzielą się swoimi przeżyciami, gdy padły ofiarą rozmaitch form molestowania i przemocy seksualnej ze strony mężczyzn piastujących zwykle eksponowane stanowiska w swej dziedzinie.

– Przyparł mnie mocno do ściany i wsadził mi język głęboko do gardła, wbrew mojej woli. Byłam na to całkowicie nieprzygotowana. Potem zapytał, czy pojadę z nim do hotelu, na co odpowiedziałam odmownie – opisała bulwersujące wydarzenie Line Oma w wywiadzie dla telewizji NRK. Miał się on wydarzyć, wedle wersji cytowanej prze dziennik VG, w jednym z ekskluzywnych klubów nocnych w New Dehli w Indiach, dokąd norweska delegacja partyjna udałą się w 2010. Trond Giske sprawował wówczas urząd ministra gospodarki i handlu.

Line Oma. Fot. TV2.

Line Oma. Fot. TV2.

Incydent ten miał miejce 29 października 2010, gdy Line Oma miała 23 lata i była odbywała praktyki w Norweskiej Partii Robotniczej. Ambasada Norwegii w New Dehli wydała przyjęcie na 600 osób, a wśród zaproszonych gości obecny był indyjski minister handlu. Celem wizyty było zintensyfikowanie norwesko-indyjskich kontaktów handlowych.

Sygnał dla sygnalistów

Line Oma zdecydowała się na pełną jawność w swojej sprawie, którą po świętach Bożego Narodzenia 2017 zgłosiła personalnie jako skargę Jonasowi Gahr Støre, przewodniczącemu Norweskiej Partii Robotniczej.

– Dlaczego miałabym się ukrywać? To nie my, sygnaliści, robimy coś niewłaściwego. Czuję, że postępuję dobrze, ale rozumiem jednocześnie te osoby, które chcą pozostać anonimowe. Zostałam potraktowana  przez kierownictwo partyjne z pełną powagą i dano wiare mojej wersji wydarzeń – stwierdziła Line Oma w wywiadzie dla NRK. Stwierdziła, że pokazując twarz i ujawniając swoje imię i nazwisko chce nadać wiarygodności oskarżeniom wysuwanym w ostatnim czasie pod adresem Tronda Giskego, który od wielu lat był czołowym i bardzo popularnym politykiem Partii Robotniczej, kreowanym na przyszłego jej lidera.

Dziennikarze telewizji zweryfikowali opisane wydarzenie wypytując inne osoby będące świadkami. Potwierdzają one, że „miała miejsce sytuacja z praktykantką nie licująca ministrowi”.

Tego samego wieczoru na dyskotece Trond Giske miał w czasie tańca klepnąć w pupę wynajętą na ten wieczór artystkę norweską w chwili, gdy ta tańczyła z mężem. Oburzona zachowaniem Giskego opuściła wraz mężem lokal.

 

„Oskarżenia są bezpodstawne”

Trond Giske jest obecnie na zwolnieniu lekarskim i nie komentuje publikowanych w norweskich mediach oskarżeń kobiet wysuwanych przeciwko niemu. Wcześniej opublikował na Facebooku następujące oświadczenie:

– Chciałbym powtórzyć moje przeprosiny za to, że naraziłem inne osoby na nieprzyjemności i problemy związane z moim wcześniejszym zachowaniem. Popełniłem błąd i nie zawsze byłem świadom swojej roli i jak byłem odbierany przez innych. Poważne oskarżenia oparte były wyłącznie o anonimowe źródła i były komentowane jako prawdziwe, co podchwyciły media społecznościowe.

Trond Giske dodał, że przdstawi swoją wersję wydarzeń. Jego zdaniem pojawiło się wiele bezpodstawnych i fałszywych zawiadomień, twierdzeń i opisów sytuacji, które on z „z całą mocą kwestionuje”.

Telewizja TV2 poinformowała, że także w partii Prawica miały zostać zgłoszone przypadki molestowania seksualnego.

Przeczytaj również:

  • Norweski polityk przyznał się do pedofilii5 sierpnia 2016 Norweski polityk przyznał się do pedofilii Policja w Bergen prowadzi dochodzenie przeciw politykowi w regionie Hordaland w sprawie o seksualne wykorzystywanie dzieci. Mężczyzna ten zajmuje eksponowane stanowisko w zarządzie […]
  • Strajk pilotów Norwegian zakończony10 marca 2015 Strajk pilotów Norwegian zakończony We wtorek 10 marca zakończył się po dziesięciu dniach strajk pilotów Norwegian Air Shuttle. Głównym punktem spornym była prznależność pilotów norweskich do firmy macierzystej oraz . Od […]
  • Pijany chirurg operował w szpitalu12 listopada 2015 Pijany chirurg operował w szpitalu Ordynator w Rikshospitalet, jednego z największych i prestiżowych szpitali w Norwegii, został zawieszony w prawie do wykonywania zawodu chirurga. Powodem było wykonywanie operacji pod […]