ScanPress.net LIVE!

ScanPress bars ScanPress.net LIVE!

Pokazujemy najciekawsze wydarzenia w Norwegii i na świecie transmitowane na żywo przez media norweskie i międzynarodowe.

 ScanPress bars ScanPress.net LIVE!

NASA TV

 

ScanPress bars ScanPress.net LIVE!

Obraz na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – ISS:

ScanPress bars ScanPress.net LIVE!

NOWY JORK – MIASTO, KTóRE NIGDY NIE ŚPI! Oglądaj na bieżąco wiadomości z Nowego Jorku prezentowane przez kanał FOX5 Channel: Tu znajdziesz relacje ze nowojorskiej stacji WIVB:

ScanPress bars ScanPress.net LIVE!

Oglądaj na żywo FOX2 TV Channel z St. Louis w USA:  

ScanPress bars ScanPress.net LIVE!

Oglądaj kanał TV FOX 11 z Los Angeles, USA:  

 

ScanPress bars ScanPress.net LIVE!

Oglądaj na żywo górę „Mannen”, która lada chwila może pęknąć i spowodować gigantyczną lawinę kamieni. „Mannen” pęka systematycznie od co najmniej miesiąca i laserowe pomiary wskazją, że każdej doby przemieszczał się od 2 do 8 cm. Obecnie po kilkanaście milimetrów na dobę. Kamera noktowizyjna:

 

Masyw górski „Mannen” znajduje się w gminie Rauma w Romsdalen. Spodziewana lawina może mieć objętość 120 000 metrów sześciennych. Może się okazać, że będzie to jedna z największych – o ile nie największa – lawina skał i kamieni w historii Norwegii. Powyższą transmisję ogląda z zapartym tchem codziennie ok. 700 000 Norwegów.

Całą ludność objętą zagrożeniem lawinowym ewakuowano w bezpieczne miejsce już ok. 2 tygodnie temu. Geologowie spodziewali się, że „Mannen” („Mąż”) runie już wcześniej, jednak góra niespodziewanie się ustabilizowała nieco. – Ruchy w masywie zwolniły, jednak w dalszym ciągu są duże – stwierdził Einar Anda, geolog dyżurny, w wywiadzie dla dziennika „Dagbladet”.

Nie można wysadzić w powietrze

Aktywna część góry to z kolei część większej całości, ok. 100 razy większej i sprowokowanie lawiny poprzez zdetonowanie ładunków wybuchowych może okazać się fatalne w trudnych do przewidzenia skutkach. Geologowie są zdania, że lepiej i bezpieczniej jest „zostawić górę w spokoju”, ponieważ oderwie się tylko fragment najbardzie niestabilny. Jednak miejscowa ludność ma już dosyć tego „czekania na Godota”, co sprawia, że od długiego czasu nie mogą powrócić do swoich domów. Silne opady deszczu, które sprzyjały pękaniu „Mannena”, ostatnio ustały i zapowiadana lawina nadal nie nadchodzi. Naukowcy są jednak pewni, że godziny „Mannena” są policzone i może on lada chwila wywołać gigantyczną lawinę.

„Mannen” znajdziesz tutaj: